Traki z głowicą poruszną łańcuchem

Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dobór enkodera za pomocą którego nastawnik odczytuje rzeczywistą wysokość piły ponad torem maszyny (poziom zero).

 W przypadku traka wyposażonego w łańcuchowy mechanizm podnoszenia i opuszczania głowicy, zainstalowany powinien zostać magnetyczny, liniowy zestaw pomiarowy (sensor MSK 320 i taśma magnetyczna MB 320). Zapewni to precyzyjny odczyt położenia głowicy bez względu na różnice w średnicach kół zębatych napędu i wykonanie samego łańcucha. Podczas instalacji sensora MSK 320 i taśmy magnetycznej MB 320 należy ściśle przestrzegać opisu z instrukcji obsługi. 

Zasady montażu sensora zawarte są też w dziale pomoc, "Instrukcja montażu enkoderów".

SERWIS - pomoc techniczna

               HOME  

Traki z głowicą poruszaną za pomocą śruby

W przypadku traka w którym głowica poruszana jest za pomocą śruby, zainstalować możemy odpowiednio dobrany do jej skoku enkoder obrotowy serii POI-xx. Aby dobrać właściwy enkoder musimy znać skok śruby zainstalowanej w maszynie. Pomiaru możemy dokonać jedną z metod opisanych w dziale pomocy, "Jak zmierzyć skok śruby".

Oczywiście, jak w przypadku sensora MSK 320, należy dokonać montażu zgodnie z instrukcją obsługi lub zasad opisanych w dziale pomoc, "Instrukcja montażu enkoderów"

W przypadku enkodera obrotowego, należy zadbać o współosiowość montażu enkodera, sprzęgła i śruby maszyny. Brak współosiowości powoduje przedwczesne zużycie sprzęgła elastycznego łączącego enkoder ze śrubą.