Decydując się na instalację nastawnika grubości w traku taśmowym, pierwszym kryterium doboru będzie ilość i asortyment produkcji oraz rodzaj posiadanej maszyny. Jeśli posiadają Państwo kilka maszyn, sugerujemy aby wyposażyć je w nastawniki jednego wybranego typu. Ułatwi to obsługę wielu maszyn, bez konieczności ponownego szkolenia pracowników.
Jeśli trak jest wykonany standardowo, prędkość ruchu jego głowicy nie przekracza ok. 40 mm/s, będzie przecierał duże ilości drewna, lub potrzebne jest szybkie rozmierzanie wielu powtarzalnych grubości (patternu), powinniśmy rozważyć zakup modelu o nazwie ISP-010 lub ISP-11.
W przypadku maszyn z masywną głowicą, lub takich w których jej prędkość przekracza 40 mm/s, a co za tym idzie, bezwładność i droga zatrzymania po wyłączeniu napędu są zbyt duże, sugerujemy instalację nastawnika o nazwie ISP-12F. Nastawnik ten, za pomocą przemiennika częstotliwości (falownika) umożliwia sterowanie tymi maszynami, z zachowaniem odpowiedniej precyzji, poprzez zastosowanie ruchu zwalniającego przed dojazdem do zaprogramowanego wymiaru (dwie prędkości ruchu). Nie ma tu ograniczeń co do mocy silnika głowicy i jej momentu bezwładności.
Za pomocą wymienionych powyżej nastawników, rozmierzanie całej kłody odbywa się metodą "do wysokości piły", co znacznie skraca czas tej operacji. Używając tylko jednego klawisza (QUICK PROGRAM), można błyskawicznie rozmierzyć całą kłodę na jedną, dowolnie wybraną grubość deski. Jeśli zaś często wycinamy kilka różnych ale powtarzalnych grubości (przykładowo, wycinamy 2 kantówki 100 mm, 4 deski 48 mm i 5 desek 28 mm), możemy zapisać te wymiary do pamięci nastawnika aby wykorzystać ułożony program (pattern) później, bez potrzeby wprowadzania grubości za każdym razem. Nastawnik posiada trzy takie programy oznaczone jako „MEMORY PROGRAM”, do dowolnego wykorzystania przez operatora. Na potrzeby jednego rozmierzenia kłody przewidziany został kolejny program oznaczony jako „MANUAL PROGRAM”. Za jego pomocą możemy zaprogramować wszystkie potrzebne grubości podobnie jak w programach „MEMORY PROGRAM”, nie jest on jednak zapisywany w pamięci nastawnika i po skończonym cięciu jest automatycznie resetowany. Nastawnik ISP-11 umożliwia też dodatkowo, rozmierzenie grubości desek od pozycji piły w górę ("REFERENCE PROGRAM", programowane na potrzeby jednego cięcia tzw. pozorne zero toru maszyny).
Oba wymienione modele nastawnika posiadają opcję cięcia, bez zdejmowania poszczególnych desek, piła unosi się za każdym razem ponad kłodę, aż do zakończenia procesu (WYSOKOŚĆ POWROTNA). Nastawnik umożliwia też podłączenie dodatkowych przycisków zewnętrznych, za pomocą których możemy sterować procesem cięcia z miejsca odległego od nastawnika.
Jeśli trak przeciera mniejsze ilości drewna, o wielu różnych, nie powtarzających się wymiarach grubości (PATTERN), możemy rozważyć instalację mniej rozbudowanego a co za tym idzie, tańszego modelu nastawnika o nazwie ISP-07NT.
Za pomocą tego nastawnika możemy szybko wycinać deski o dowolnej grubości, wpisanej za pomocą klawiatury, zaczynając cięcie od góry kłody. Możemy też zastosować program rozmierzania dowolnych grubości desek, od poziomu toru traka do górnego końca kłody, ("PROGRAM ON-OFF" działający podobnie jak „MANUAL PROGRAM” w nastawnikach opisanych wcześniej. Nastawnik ISP-07NT, podobnie jak poprzednie, umożliwia też użycie opcji cięcia bez zdejmowania poszczególnych desek (WYSOKOŚĆ POWROTNA), piła unosi się za każdym razem ponad kłodę, aż do zakończenia procesu cięcia. Wyświetlacz nastawnika pokazuje aktualną wysokość na jakiej znajduje się piła. Jest to model prosty w obsłudze, a zaraz wystarczająco funkcjonalny do większości zastosowań przy mniej intensywnej produkcji drzewnej.
Jeśli trak wykorzystywany jest okazjonalnie i nie ma potrzeby zastosowania automatycznego nastawnika, możemy rozważyć instalację cyfrowej miary wysokości piły o nazwie RLI-04.
Ten elektroniczny wskaźnik wspomaga ręczne ustawianie grubości cięcia, uwzględniając w pomiarze grubość rzazu. Widoczna na wyświetlaczu grubość deski jest równa grubości deski która zostanie wycięta.Za jego pomocą możemy łatwo ustawić piłę na linii następnego cięcia po wcześniejszym podniesieniu, przy ruchu powrotnym głowicy na początek kłody.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami.